I priroda i dobro društvo – Prirodoslovna tehnička škola – Split

Jedan od partnera na projektu VolOn – pojačaj volontiranje, splitska je Prirodoslovna tehnička škola koju su nam predstavile profesorice koordinatorice na projektu, Ana Nikolić i Sandra Bešker.

Prirodoslovna tehnička škola – Split razvila se iz Kemijske škole osnovane još davne 1955. g. i danas obrazuje učenike u 4 smjera: prirodoslovna gimnazija te kemijski, ekološki i prehrambeni tehničar. Dajući poseban naglasak na nastavu matematike, kemije, fizike i biologije te na laboratorijske vježbe, ovi programi pripremaju učenike za upis na prirodoslovne i tehničke fakultete.

Osim redovne nastave, učenici se mogu uključiti u niz aktivnosti koje obogaćuju redovno školovanje. Mogu biti novinari naše Novinarske grupe ili istraživati planine i doline u Planinarskoj sekciji pri Planinarskom klubu Mosor, mogu se uključiti u Erasmus+ projekte i upoznati svoje vršnjake iz Europske unije i s njima dijeliti svoja školska iskustva i spoznaje. Mogu sudjelovati na Festivalu znanosti ili putovati na studijsko putovanje u Rim.

Također, iako su prirodoslovnog usmjerenja, naši učenici na nastavi iz humanističkog područja, ali i kroz razne izvannastavne aktivnosti, uče kako biti aktivnim članovima demokratskog društva, kako ga graditi i činiti ga boljim. Naši učenici s nastavnicima sudjeluju u školskim i lokalnim volonterskim akcijama: kroz ekološke volonterske projekte čine naš grad čišćim i ugodnijim mjestom za život, uključujući se u akcije udruga civilnog društva razvijaju empatiju i solidarnost prema našim potrebitim sugrađanima, godinama prikupljaju novac osmišljavajući kreativne akcije za školovanje djece Afrike, kuhaju za beskućnike…

Akcije u kojima učenici izlaze iz škole i pridružuju se građanima u volontiranju, ostavljaju najviše traga na njima. Postaju dijelom zajednice u kojoj žive, pomažu u ostvarivanju nekog višeg cilja, upoznaju mnogo novih ljudi i vrate se u školu ispunjeni pozitivnom energijom. I jedva čekaju novu akciju!

Ono na što smo posebno ponosni, rečenice su kojima naši učenici objašnjavaju zašto volontiraju. Ovo su samo neki od odgovora na to pitanje:

„Svi mi želimo promijeniti svijet, učiniti ga boljim mjestom za život, pa tako i ja…“

„Volonteri imaju poseban osjećaj zadovoljstva znajući da pomažu ljudima koji trebaju pomoć i da pozitivno djeluju u zajednici u kojoj žive.“

„Volontirajući upoznaš ekipu koja je skroz pozitivna, lijepo je znati da ima ljudi koji misle na druge i suosjećaju s njima.“

„Najvažnije je da promišljaš o životu, da razvijaš empatiju prema drugima, prema njihovim problemima i potrebama… Tako rastemo i postajemo bolji ljudi.“

Projekt VolON na kojem ćemo surađivati s drugim srednjim školama diljem Hrvatske, došao je u pravo vrijeme kada smo razmišljali kako školsko volontiranje dići na jedan viši nivo, utkati ga u školski kurikulum i u obrazovanje naših učenika. Jer, svi mi, osim što želimo od njih napraviti obrazovane građane, želimo i da budu dobri ljudi koji skrbe o drugim ljudima, životinjama, prirodi, zar ne?

Ovaj projekt odlično će se uklopiti u naša nastojanja da povremene volonterske akcije zamijenimo stalnim djelovanjem pravog školskog volonterskog kluba. U suradnji s partnerima dobit ćemo teorijsku i praktičnu pomoć i savjete u osmišljavanju i organizaciji kluba te provedbi programa školskog volontiranja.

Cilj nam je u projekt uključiti što više učenika, ali i kolega, jer svi znamo da ima mnogo razloga za volontiranje, ali i mnogo isprika zašto ne volontiramo. Ponekad je ljude najteže pokrenuti, ali kad učine prvi korak, volontiranje postane izvor radosti i pozitivne energije. Osnivanje školskog volonterskog kluba pružit će priliku svima koji do sada nisu imali iskustvo volontiranja da otkriju kako je ono odličan način razbijanja monotonije svakodnevice i borbe protiv lijenosti i letargije. I učenici i nastavnici žele kvalitetno ispuniti slobodno vrijeme, upoznavati nove ljude, izražavati svoja uvjerenja, biti korisni i humani. Nadamo se da će upravo to u njima potaknuti ovaj projekt.

Voditeljice projekta nastavnice su Sandra Bešker i Ana Nikolić. Obje su zaposlene u školi petnaestak godina.

Nastavnica Sandra Bešker predaje Hrvatski jezik i književnost, vodi Novinarsku grupu, s kolegicama skuplja sredstva za djecu Afrike u sklopu UNICEF-ove akcije, voli origami i misli kako je Kiklop genijalno djelo. Učenici se baš s tim o Kiklopu i ne slažu, ali vole njen crni humor i iskrenost pa vole i njene satove. Čak ponekad zajedno izrađuju papirnato cvijeće koje poslije prodaju na kakvoj akciji.

Nastavnica Ana Nikolić predaje Povijest, vodi volontersku grupu i pokušava učenike naučiti da je najvažnije da budu dobri ljudi koji misle svojom glavom. I da poštuju druge i njihove izbore. Izluđuje učenike pitanjem: „Zašto?“, a oni nju učenjem napamet godina i besmislenih podataka. Ipak, rado se druže i zajedno sudjeluju u volonterskim akcijama u lokalnoj zajednici.

Podijeli: